Tokyos, Mita metroopeatuse lähedal asub üks hoone, mis on meid lummanud juba mõnda aega. Kui kunagi peaksime Jaapanisse sattuma, on Arimastoni nime kandev teos, sest majaks on seda isegi liiga lihtne nimetada, kindlasti üks meie sihtkohti, mida külastada. Seda lummavat, kõverate joontega betoonist struktuuri on võrreldud Hayao Miyazaki loominguga – nagu oleks Howli liikuv kindlus Tokyo tänavatele materialiseerunud. Aga selle hoone kõige erilisem osa pole mitte selle välimus, vaid lugu, mis peitub loomise taga.
Arhitekt Keisuke Oka, keda naabruskonnas kutsutakse ka Mita Gaudíks, alustas Arimastoni ehitamist 2005. aastal. Tema eesmärgiks oli rajada hoone, mis oleks midagi enamat kui lihtsalt funktsionaalne ruum – see pidi olema elus. Projektid, plaanid ja masinad jäid ehitusprotessist kõrvale, selle asemel kasutas Oka lihtsaid tööriistu, improviseeris igat detaili ja sai abi sõpradelt. Ta arvas, et maja ehitamine võtab aega kolm aastat. Tegelikult kulus Arimastoni valmimiseks kaks aastakümmet.
Oka inspiratsiooniks on Jaapani avangardne butõ tants, mis ühendab minimalistlikkuse sürreaalsusega. Tema lähenemine arhitektuurile on ainulaadne, sest ta on seisukohal, et arhitekt ja ehitaja ei tohiks olla teineteisest eraldatud. Iga nurk, nišš, pragu, orb ja aken kannab endas oma lugu, mis on vormitud käsitsi ja suure armastusega. Betoon, millele Oka lubab 200-aastast vastupidavust, seisab Tokyo kaasaegsete pilvelõhkujatega kõrval justkui ajatu monumendina.
Arhitekti sõnum on lihtne, ent võimas: "Kunagi oli maailmas asju liiga vähe, nüüd on neid liiga palju. Peame lõpetama masstootmise ja leidma teise tee." Tema hoone kehastab filosoofiat – aeglaselt, käsitsi ja südamega loodud. Tänapäeva kiires maailmas tundub selline lähenemine majaehitusele peaaegu et revolutsioonilisena.
Arimastoni tulevik on aga ebakindel. Linnaplaneerimise muudatuste tõttu tuleb hoonet nihutada 10 meetrit. Oka võtab seda kui võimalust anda oma loomingule veel viimane viimistlus. Võib-olla ongi ikkagi tegu Howli liikuva kindlusega?
Mikrogalerii jaoks on Oka
loodud Arimaston inspireerivaks meeldetuletuseks. Ka väikestes ruumides saab
luua midagi, mis jääb püsima nii ajas kui ruumis.
Fotod leitud internetist.
///
Ehitusprotsess: 0 masinat, 100% käsitöö.
Ehitusprotsessi pikkus: 633% planeeritust pikem!
Arimastoni ja Mikrogalerii loomefilosoofia: vähem on parem.
KORDUMA KIPPUVAD KÜSIMUSED (FAQ):
Mis on Mikrogalerii ja kuidas see erineb tavagaleriist?
📌 Mikrogalerii on rajamisel olev kunstigalerii Tartus, Lubja tänaval. Nõukogude-aegset garaažipiirkonda kutsutakse Mikro-Veneetsias. Mikrogalerii eesmärgiks on tegutseda väikesel pinnal, et hoida kommunaalkulud madalal, et suurem osa kunstiprogrammi jaoks leitud rahast jääks loojatele ja galerii eestvedajatele. Galerii rajamisel järgitakse jätkusuutlikkuse põhimõtteid, sealhulgas energiasäästlikkust ja alternatiivenergia kasutamist, ning sama kehtib ka kunstiprogrammi kohta.
Kuidas toetada Mikrogalerii projekti?
📌 Mikrogalerii kodulehel on võimalik teha otsetoetusi, mis aitavad galerii ehitamist rahastada.
📌 Ostes Maikro teoseid, toetad samuti Mikrogalerii valmimist – iga teose ostuga panustad 15-25€ uue kontseptisooniga galerii ehitusse, iga postkaardi ostuga toetad galerii valmimist 1€-ga. 👉 Toeta siin
📌 Koostööpartneriks tulemine – kui soovid Mikrogaleriiga koostööd teha võta meiega ühendust. 👉 Tutvu meie koostööpartneritega ja koostöövõimalustega.
Kommentaarid